Cellular & Molecular Fungal Biology

The 2012 Gordon Conference on Cellular and Molecular Fungal Biology (CMFB) will present the latest, cutting-edge research on the exciting and growing field of molecular and cellular aspects of fungal biology. Topics will range from yeast to filamentous fungi, from model systems to economically important organisms, and from saprophytes and commensals to pathogens of plants and animals. The CMFB conference will feature a wide range of topics including systems biology, cell biology and morphogenesis, organismal interactions, genome organisation and regulation, pathogenesis, energy metabolism, biomass production and population genomics. Invited speakers represent scientific disciplines ranging from molecular genetics, cell biology, and biochemistry to population and evolutionary biology. This conference brings together leading academic, government and industrial scientists with a wide range of expertise to present and discuss current, unpublished research. It also fosters opportunities for junior scientists and graduate students to present their work and to exchange ideas with others in the field. Some poster presenters will be selected for short talks. The collegial atmosphere of this small-sized conference, with programmed discussion sessions and informal gatherings in the afternoons and evenings, provides participants from different disciplines the opportunity to discuss their work in a very broad context and promotes cross-disciplinary collaborations in the research areas represented.
+ show speakers and program
2:00 pm - 9:00 pm Arrival and Check-in (Office Closed 6:00 pm - 7:00 pm)
6:00 pm Dinner
7:30 pm - 7:40 pm Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff
7:40 pm - 9:30 pm Evolutionary and Population Genomics
7:40 pm - 7:50 pm Discussion Leader: Bruce McDonald (ETH, Zurich, Switzerland)
7:50 pm - 8:05 pm Maitreya Dunham (University of Washington, Seattle, Washington, USA)
"Functional Genomic Analysis of Genome Evolution in Budding Yeasts"
8:05 pm - 8:15 pm Discussion
8:15 pm - 8:30 pm Paul Magwene (Duke University, Durham, North Carolina, USA)
"Combining Systems Biology and Population Genomics to Understand the Evolution of Developmental Pathways in Budding Yeast"
8:30 pm - 8:40 pm Discussion
8:40 pm - 8:55 pm Mat Fisher (Imperial College, London, United Kingdom)
"Population Genomics of Endemic and Pandemic Pathogenic Fungi"
8:55 pm - 9:05 pm Discussion
9:05 pm - 9:20 pm Antonis Rokas (Vanderbilt University, Nashville, Tennessee, USA)
"The Evolution of Metabolic Gene Clusters in Fungi"
9:20 pm - 9:30 pm Discussion
MONDAY
7:30 am - 8:30 am Breakfast
8:30 am Group Photo
9:00 am - 12:30 pm Genome Organization and Expression
9:00 am - 9:10 am Discussion Leader: Michael Frietag (Oregon State University, Corvalis, Oregon, USA)
9:10 am - 9:25 am Mark Caddick (University of Liverpool, Liverpool, United Kingdom)
"The Transcriptome and How To Turn It Off: RNA Degradation and Translational Repression"
9:25 am - 9:35 am Discussion
9:35 am - 9:50 am James Fraser (University of Queensland, St. Lucia, Queensland, Australia)
"Purine Metabolism as a Therapeutic Target in Cryptococcus neoformans"
9:50 am - 10:00 am Discussion
10:00 am - 10:15 am Martijn Rep (University of Amsterdam, Amsterdam, The Netherlands)
"Organization and Expression of Fusarium Oxysporum Genomes"
10:15 am - 10:25 am Discussion
10:25 am - 10:55 am Coffee Break
10:55 am - 11:10 am Brendan Cormack (Johns Hopkins University, Baltimore, Maryland, USA)
"Subtelomeres and virulence gene evolution in Candida glabrata"
11:10 am - 11:20 am Discussion
11:20 am - 11:35 am Anja Forche (Bowdoin College, Brunswick, Maine, USA)
"Stress alters rates and types of loss of heterozygosity in Candida albicans"
11:35 am - 11:45 am Discussion
11:45 am - 12:00 pm Michael Donaldson (Trent University, Ontario, Canada)
"The Identification and Analysis of Long Noncoding RNAs in Ustilago maydis"
12:00 pm - 12:10 pm Discussion
12:30 pm Lunch
1:30 pm - 4:00 pm Free Time
4:00 pm - 6:00 pm Poster Session
6:00 pm Dinner
7:30 pm - 9:30 pm Sex and Development
7:30 pm - 7:40 pm Discussion Leader: Amy Gladfelter (Dartmouth University, Hanover, New Hampshire, USA)
7:40 pm - 7:55 pm Richard Bennett (Brown University, Providence, Rhode Island, USA)
"Parasexual Genetics and Pathogenesis in Candida"
7:55 pm - 8:05 pm Discussion
8:05 pm - 8:20 pm Christina Hull (University of Wisconsin, Madison, Wisconsin, USA)
"Control of Sexual Development by the Sex Inducer 1/2 Transcriptional Network of Cryptococcus neoformans"
8:20 pm - 8:30 pm Discussion
8:30 pm - 8:45 pm Kirsten Nielsen (University of Minnesota, Minneapolis, Minnesota, USA)
"Morphology Changes Affect Pathogenesis of Cryptococcus neoformans"
8:45 pm - 8:55 pm Discussion
8:55 pm - 9:10 pm Stefanie Pöggeler (Georg-August-Universität, Göttingen, Germany)
"Fruiting-body Development in the Filamentous Ascomycete Sordaria macrospora"
9:10 pm - 9:20 pm Discussion
TUESDAY
7:30 am - 8:30 am Breakfast
9:00 am - 12:30 pm Cell Biology
9:00 am - 9:10 am Discussion Leader: Steve Harris (University of Nebraska-Lincoln, Nebraska, USA)
9:10 am - 9:25 am Michael Bolker (Phillips University, Marburg, Germany)
"Cycling of Rac1 GTPase is Essential for Polarized Growth in Ustilago maydis"
9:25 am - 9:35 am Discussion
9:35 am - 9:50 am Ane Sesma (Center for Plant Biotechnology and Genomics, Madrid, Spain)
"Alternative 3' End Processing mRNAs Regulates Fungal Development and Plant Virulence in Magnaporthe oryzae"
9:50 am - 10:00 am Discussion
10:00 am - 10:15 am Michelle Momany (University of Georgia, Athens, Georgia, USA)
"RNA Localization in Development"
10:15 am - 10:25 am Discussion
10:25 am - 10:55 am Coffee Break
10:55 am - 11:10 am Philippe Silar (CNRS Université de Paris, Paris, France)
"Signalling of Fruiting Body Development in the Model Ascomycete Podospora anserina"
11:10 am - 11:20 am Discussion
11:20 am - 11:35 am Eduardo Espeso (Centro de Investigaciones Biológicas, Madrid, Spain)
"Deciphering the Molecular Mechanisms of Asexual Development in Aspergillus nidulans"
11:35 am - 11:45 am Discussion
11:45 am - 12:00 pm Deb Bell-Pederson (Texas A&M, College Station, Texas)
"Circadian Clock Control of MAPK Pathways in Neurospora"
12:00 pm - 12:10 pm Discussion
12:30 pm Lunch
1:30 pm - 4:00 pm Free Time
4:00 pm - 6:00 pm Poster Session
6:00 pm Dinner
7:30 pm - 9:30 pm Organismal Interactions
7:30 pm - 7:40 pm Discussion Leader: Nick Talbot (University of Exeter, Exeter, United Kingdom)
7:40 pm - 7:55 pm Chris Schardl (University of Kentucky, Lexington, Kentucky, USA)
"Instights from Comparative Genomics of Plant-Pathogenic and Plant-Symbiotic Clavicipitaceae"
7:55 pm - 8:05 pm Discussion
8:05 pm - 8:20 pm Regine Kahmann (Max Planck Institute for Terrestrial Microbiology, Marburg, Germany)
"The Effectors of Smut Fungi and What We Can Learn from Comparative Approaches"
8:20 pm - 8:30 pm Discussion
8:30 pm - 8:45 pm Fritz Muhlschlagel, University of Kent, Kent, United Kingdom)
"Fungal CO2 Sensing"
8:45 pm - 8:55 pm Discussion
8:55 pm - 9:10 pm Natalia Requena (Karlsruhe Institute of Technology, Karlsruhe, Germany)
"Fungal Reprogramming of a Plant Cell"
9:10 pm - 9:20 pm Discussion
WEDNESDAY
7:30 am - 8:30 am Breakfast
9:00 am - 12:30 pm Host-Pathogen interactions
9:00 am - 9:10 am Discussion Leader: Anita Sill (University of San Francisco, San Francisco, California, USA)
9:10 am - 9:25 am Melanie Wellington (University of Rochester, Rochester, New York, USA)
"Control of the Host Phagocyte Response to Candida albicans"
9:25 am - 9:35 am Discussion
9:35 am - 9:50 am Chad Rappleye (Ohio State University, Columbus, Ohio, USA)
"Role of Reactive Oxygen and Fungal Oxidative Stress Defenses in Histoplasma Pathogenesis"
9:50 am - 10:00 am Discussion
10:00 am - 10:15 am Raymond St. Leger (University of Maryland, College Park, Maryland)
"The Versatile Life Histories of Insect Pathogens"
10:15 am - 10:25 am Discussion
10:25 am - 10:55 am Coffee Break
10:55 am - 11:10 am Aaron Mitchell (Carnegie Mellon University, Pittsburgh, Pennsylvania, USA)
"Candida albicans Biofilm Genetics and Genomics"
11:10 am - 11:20 am Discussion
11:20 am - 11:35 am Rob Wheeler (University of Maine, Orono, Maine, USA)
"Dynamics of Candida-Host Interaction During Infections"
11:35 am - 11:45 am Discussion
11:45 am - 12:00 pm Nicole Donofrio (University of Delaware, Newark, Delaware, USA)
"Reactive Oxygen Species Relations During Rice and Rice Blast Interactions"
12:00 pm - 12:10 pm Discussion
12:30 pm Lunch
1:30 pm - 4:00 pm Free Time
4:00 pm - 6:00 pm Poster Session
6:00 pm Dinner
7:00 pm - 7:30 pm Business Meeting
Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair
7:30 pm - 9:30 pm Energy Metabolism and Biomass Production
7:30 pm - 7:40 pm Discussion Leader: Louise Glass (University of California, Berkeley, California, USA)
7:40 pm - 7:55 pm Jamie Cate (University of California, Berkeley, California, USA)
"Sugar sensing in Neurospora crassa and yeast"
7:55 pm - 8:05 pm Discussion
8:05 pm - 8:20 pm Kiyohiko Igarashi (University of Tokyo, Tokyo, Japan)
"Fungal Transcriptome as a Tool to Search for the Biomass-Converting Enzymes"
8:20 pm - 8:30 pm Discussion
8:30 pm - 8:45 pm Suzanne Lantz (Genecor)
"Trichoderma stain improvement for large scale enzyme production"
8:45 pm - 8:55 pm Discussion
8:55 pm - 9:10 pm Jens Nielsen (Chalmers University of Technology, Gottenburg, Sweden)
"Systems biology of carbon and energy metabolism of fungi"
9:10 pm - 9:20 pm Discussion
THURSDAY
7:30 am - 8:30 am Breakfast
9:00 am - 12:30 pm Systems Biology
9:00 am - 9:10 am Discussion Leader: Elaine Bignell (Imperial College London, UK)
9:10 am - 9:25 am Kate Pollard (University of California, San Francisco, California, USA)
9:25 am - 9:35 am Discussion
9:35 am - 9:50 am Martin Kupiec (Tel Aviv University, Israel)
"Vertical and Horizontal Views of Telomere Biology"
9:50 am - 10:00 am Discussion
10:00 am - 10:15 am Suzanne Noble (University of California, San Francisco California, USA)
"Candida albicans Mechanisms of Virulence and Commensalism"
10:15 am - 10:25 am Discussion
10:25 am - 10:55 am Coffee Break
10:55 am - 11:10 am Maurizio Del Poeta (Medical University of South Carolina, Charleston, South Carolina, USA)
"Computational Analysis of Cryptococcal Virulence Pathways"
11:10 am - 11:20 am Discussion
11:20 am - 11:35 am Ivana Gudelj (Biosciences, University of Exeter, Exeter, United Kingdom)
"The interplay between resource competition and drug resistance in pathogenic fungi"
11:35 am - 11:45 am Discussion
11:45 am - 12:00 pm Tim Hughes (University of Toronto, Ontario, Canada)
"Exploration of Transcription Factor Sequence Specificity Across the Fungal Kingdom"
12:00 pm - 12:10 pm Discussion

17 Jun - 22 Jun 2012
Holderness
United States of America
meeting website